Kierunki

Mozambik

Mozambik to jeden z nielicznych, ostatnich krajów Afryki, gdzie znajdują się wciąż wielkie rejony nieskażonej cywilizacją afrykańskiej przyrody z bogactwem flory i fauny. To najlepsze miejsce w którym możesz doświadczyć polowania w prawdziwej dziczy, Safari w stylu wielkich białych łowców z początku XX-wieku, gdzie siedząc przy ognisku możesz podziwiać zachód słońca ginącego w wodach powstałego na rzece Zambezi jeziora Cahorra Bassa i słuchać ryku lwów dochodzącego z buszu za obozem.

Położenie na brzegu Oceanu Indyjskiego na południe od równika, determinuje klimat subtropikalny na północy do zwrotnikowego na południu. Przez Mozambik przepływa kilka rzek co wpływa na rozwój bujnej roślinności lasy Miombo, lasy Mopane, lasy namorzynowe wzdłuż brzegów rzek, stanowiące znakomite schronienie i bazę żerową dla olbrzymiej liczby zwierzyny żyjącej na obszarze Mozambiku. Znajdziemy tu przedstawicieli wielkiej piątki „Big Five” a nawet całej groźnej siódemki „Danger Seven” a więc : słonia, nosorożca, bawoła, lwa, lamparta, hipopotama i krokodyla. Liczne gatunki antylop typowe dla całej Afryki : Kudu, Impala, Common Reedbuck, hiena ale i rzadkie podgatunki występujące tylko tu jak: Roosevelt Sable, Livingstone Eland, Bushbuck Chobe, Grysbuck Sharpes, Suni, największą populację świń leśnych – Bushpig, czy przedstawicieli mniejszych dzikich kotów takich jak : cywety, żenety i serwale.

Polowanie odbywa się na nieogrodzonych, otwartych całkowicie dzikich terenach a powierzchnia koncesji prywatnych waha się od 10 – 30 tys. ha, natomiast koncesje dzierżawione od Państwa mają powierzchnię od kilkudziesięciu do ponad 500 tys. ha.
Temperatury zimą spadają do 12-15 stopni a latem rosną do 28-44 stopni. Pora deszczowa trwa ok. 4 miesięcy a pora sucha ok. 8 miesięcy i różnica zaznacza się wraz z odsuwaniem się od wybrzeża. Padające deszcze, żyzna ziemia oraz wysokie temperatury i okres wegetacji trwający cały rok powodują tak szybki wzrost roślin, że poruszanie się po buszu, uprawa ziemi czy polowanie możliwe jest tylko po zakończeniu pory suchej i masowym wypalaniu buszu. Najlepsze miesiące do polowania to wrzesień – listopad, ale w łowiskach oddalonych od wybrzeża polowanie kończy się z początkiem października z uwagi na bardzo wysokie temperatury i wilgotność.

Mozambik to bez wątpienia kraj dla myśliwych żądnych prawdziwej przygody, gotowych do ekstremalnego wysiłku i tropienia zwierzyny w buszu całymi dniami i przez wiele kilometrów, często nawet jej nie widząc, będąc zdanym tylko na niezwykłe umiejętności lokalnych tropicieli. Polowanie od pobudki o 04.00 do powrotu do obozu i kolacji o 20.00 wymaga dobrej kondycji fizycznej, odporności na wysokie temperatury, cierpliwości, pokonywania rzek w bród, niedożywienia i akceptacji, często bardzo prymitywnych warunków życia w obozie. Pokonanie własnych słabości, często okupione wielkim wysiłkiem wielodniowe polowanie zakończone wytropieniem, wypracowaniem pozycji i skutecznym strzałem do niebezpiecznego zwierza jak lew czy bawół jest niezwykłą nagrodą zaś trud związany ze zdobyciem takiego trofeum potęguje jego wartość. Wspomnienia z takiej przygody są niezapomniane.

Do pobrania